ХИЉАДЕ верника данас су целивале кивот са делом ризе Свете Петке у Цркви Светог Јована Крститеља на београдском Централном гробљу и присуствовале литургији коју је служио његова светост патријарх српски Иринеј.
Од раног јутра, верници, међу којима је било највише жена и мајки са децом, стрпљиво, у миру, озарених лица, најпре су чекали у дугом реду да се поклоне пред иконом светитељке. Потом су прелазили у другу колону да целивају кивот са ризом који је "чувало" по осам богослова, војника, полицајаца, младих у народним ношњама, фудбалера "Вождовца" и удружења "Света Србија" и "Кнез Мирослав".
- Ово је посебна молитва заштитници - кажу Светлана Прокић и Љиљана Поповић из Београда. - За вернике, ово су посебни тренуци јаких осећања. Моменти великог мира и спокоја који нам доносе олакшање, веру и наду. Њихове речи одобрава прота Драган Павловић, старешина цркве Светог Јована Крститеља.
- Од 2013. године, када је освећена нова палионица свећа при нашем храму, посвећена Светој Петки, желели смо да у наш храм донесемо део њене ризе - прича прота Павловић. - Бог је услишио нашу жељу и молитву, па сам средином минулог априла, уз благослов његове светости и митрополита молдавског, са оцем Иваном Штрбачким организовао поклоничко путовање за 60 верника до Јашија. Тада смо добили део ризе и са великим усхићењем и божјом радошћу, донели је у Београд. Од тада смо са радошћу чекали овај дан, да заједно са нашим патријархом и верницима, кивот са делом ризе унесемо у наш храм.
И, заиста, радост верника је, чини се, немерљива. Свету Петку посебно поштују као велику заштитницу жена, мајки, деце, сиротиње...
ОБИЧАЈ ОД ДРУГОГ ВЕКАРиза је одежда у којој почивају мошти светитеља и зато је за вернике извор божанске благодати. Монаштво храмова у којима почивају свеци, те одежде повремено пресвлачи, а делове старе ризе, уз благослов својих архијереја, поклања другим црквама и манастирима. Целивање моштију и одежди светитеља и молитве пред њима, потичу из другог века наше ере и у хришћанству су један од најстаријих начина поштовања светаца. Старији чак и од молитви пред иконама.
Целивање и молитве пред кивотом, накратко престају. У пратњи свештенста храма Светог Јована Крститеља, кроз "шпалир" верника, по белом платну, према кивоту корача патријарх Иринеј. Испред реликвије скида камилавку и целива ризу. Почиње литургија.
- Света Петка је светитељка нашег рода и наше крви - рекао је патријарх Иринеј у беседи на крају литургије. - Она је пред Богом угодница и заступница нашег народа и нашег Београда. А, захваљујући милости божјој, део њене ризе, поново је у граду у коме су до 1521. године, почивале њене мошти. Нека нам зато део њене благодатне ризе, освећене молитвама њеним, буде на радост и спасење.
Од бине на којој је служена литургија, креће литија и уношење кивота у храм Светог Јована. На почетку литије, један од црквених барјака носи и дуборезац Иван Митровић из Београда који је направио кивот за део ризе.
А, осим дела ризе Свете Петке, у кивоту су и честице моштију неколико светитеља - Јована Претече, великомученика Георгија и Пантелејмона, Петра Цетињског и мученика превлачких. Од данас, у храму Светог Јована Крститеља на београдском Централном гробљу, верници ће моћи свакодневно да их целивају и да се пред њима моле. Осим тога, кивот ће у овој цркви, убудуће, бити отваран сваког петка у 16 часова када ће се служити акатист Светој Петки.

ПОСЕБНА ЧАСТ ЗА СВЕШТЕНСТВО И ГРАЂАНЕ
Кивот са делом ризе Свете Петке у цркву су унели свештеници Драган Павловић и Иван Штрбачки. Посебну част да носе кивот у литији и до цркве, имали су Београђани - Драган Балтовски, директор ЈКП "Погребне услуге", Зоран Ристић, др Ђорђе Зечевић и Миодраг Ђорђевић.
- Ношење овог кивота за нас је неизмерна духовна радост - кажу. - У њему су реликвије и светиње које ће наш верујући народ духовно обогатити и указати на прави пут у тешким временима.
ОБНОВА МАНАСТИРА ЂУРЂЕВИ СТУПОВИ СЕ ЗАВРШАВА, АЛИ НЕМА НОВЦА
ВЕЛИКО ЗВОНО ЈОШ ЧЕКА ДОНАТОРЕ
ВЕЛИКО звоно, тешко две тоне и вредно 37.000 евра, који је излила ливница "Лиграп" из Белановице код Тополе, а које се од септембра прошле године налази "на привременој локацији" у порти манастира Ђурђеви ступови код Новог Пазара, задужбине Стефана Немање из 12. века, још није откупљено.
Однедавно, допринос откупу вредног звона даје и музички састав "Ступови" који је заједно са етно-групама "Завет" и "Слово" и великим бројем еминентних музичара и глумаца снимио спот и химну "Звоно за Ступове" којима се верници и сви добри људи позивају да слањем СМС поруке на број 064-377, који је обезбедио "Телеком Србије", помогну да звоно коначно постане власништво манастира.
(М. Н.)